Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ

Παρουσιάζοντας σε ακόμα ένα αγώνα τα γνωστά του αμυντικά προβλήματα ο ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των play off της Super League.

Με το εν λόγω αποτέλεσμα οι «πράσινοι» ανέβηκαν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας στο -1 από τους «ασπρόμαυρους» που έμειναν στους 50 βαθμούς.

O Δικέφαλος ξεκίνησε εντυπωσιακά, κυριαρχώντας απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, πράγμα που του έδωσε την ευκαιρία να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση έξω από την περιοχή του Διούδη.

Ωστόσο, οι λάθος αποφάσεις στην τελική προσπάθεια δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να φανούν απειλητικοί. Με την πάροδο του χρόνου, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει χάνοντας σε δύο περιπτώσεις την ευκαιρία να σκοράρει.

Με την πάροδο του πρώτου 25λεπτου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στην κατοχή του και να ισορροπήσει την εικόνα του αγώνα, κερδίζοντας μέτρα προς την περιοχή του Πασχαλάκη.

Ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό για τους «πράσινους» να ανησυχήσουν τους «ασπρόμαυρους».

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 39ο λεπτό όπου οι γηπεδούχοι βγήκαν στην επίθεση, με τους Βιγιαφάνες και Χατζηγιοβάνη να συνεργάζονται και τον Μακέντα να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Με την επανέναρξη του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ανέλαβε εκ νέου τα ηνία, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι η ομάδα του Λάζνο Μπόλονι επέλεξε να περιμένει πίσω από τη σέντρα. Ο Δικέφαλος έχοντας την κατοχή πίεσε με κάθε τρόπο για να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Παναθηναϊκού, χωρίς ωστόσο κάτι περισσότερο, πέρα από κάποιες στημένες φάσεις.

Από το 60’ και μετά ο Πάμπλο Γκαρσία προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα, ενισχύοντας την μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας του. Ο ΠΑΟΚ έγινε περισσότερο επιθετικός, με τους «πράσινους» να αμύνονται συνεχώς διατηρώντας πάντως το μηδέν.

Με το πέρασμα του χρόνου οι «ασπρόμαυροι» πίεσαν ακόμα περισσότερο, χωρίς ωστόσο τη δημιουργία κλασικής ευκαιρίας για την ισοφάριση.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα και στο 79’ στην μοναδική επίθεση που έγινε ο Αϊτόρ κατάφερε να κερδίσει το φάουλ, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βιγιαφάνιες για το 2-0.

Με τη ψυχολογία στο ναδίρ οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αλλάξουν κάτι, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 85ο λεπτό από τον Αϊτόρ μετά από αντπίθεση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Νιάς (86′ Καμπετσής), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (74’ Σάντσες), Χατζηγιοβάνης (78’ Αϊτόρ), Βιγιαφάνιες, Μακέντα (78’ Ιωαννίδης).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπαμπά, Σβαμπ (70’ Ουάρντα), Ντάγκλας Αουγκούστο, Μουργκ (62’ Τζόλης), Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Σφιντέρσκι (70’ Σφιντέρσκι).

Πηγή: Super League 1 play off, Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 3-0: Του άλλαξε τα φώτα!