Κάνοντας εξαιρετικό παιχνίδι η Εθνική Ελλάδος κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας από την Ισπανία, με το ισόπαλο 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση της πρεμιέρας του δεύτερου ομίλου της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ.

Η «γαλανόλευκη» κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχε αμυντική προσέγγιση, με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να πάρουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Η υπεροχή των «φούριας ρόχας» έφερε αποτέλεσμα στο 33’ με τον Μοράτα να σκοράρει μετά από μπαλιά του Κόκε. Ένα λεπτό μάλιστα νωρίτερα η Ισπανία είχε και δοκάρι με τον Όλμο.

Με την είσοδο των Τζόλη και Σιώπη στον αγωνιστικό χώρο, η Εθνική κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, κρατώντας την κατοχή της μπάλας. Έτσι στο 55’ ο Μασούρας ανετράπη εντός περιοχής από τον Μαρτίνεθ. Ο Μπακασέτας που ανέλαβε την εκτέλεση δεν αστόχησε, κάνοντας το 1-1. Από εκείνο το σημείο και μετά, η Εθνική δεν άφησε την Ισπανία να απειλήσει την εστία του Βλαχοδήμου, με τα επίπεδα το σκορ να μην αλλάζουν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Πηγή: Παλικαρίσια ισοπαλία για την Εθνική στην Ισπανία