Τζάμπα ήττα για τον Άρη στο Φάληρο, από ένα μέτριο Ολυμπιακό, που έπαιζε με 10 παίκτες από το 40΄μετά από αποβολή του Λάλα, αλλά και έναν Άρη, που παρά την πίεση την οποία άσκησε στην εστία του Σα, να μην μπορεί να σκοράρει, για να ισοφαρίσει, έτσι ηττήθηκε με 1-0.

Δεν ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός από τον Άρη στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 38΄με τον Μασούρα, ο οποίος πήρε πάσα από τον Μπουχαλάκη και πλάσαρε τον Κουέστα, ενώ υπάρχει πιθανότητα οφσάιντ.

Οι συσχετισμοί άλλαξαν στο 40΄ όταν ο Λαλά είδε την κόκκινη κάρτα μετά από ένα «εγκληματικό» τάκλινγκ πάνω στον Σάσα και ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του, ψάχνοντας για την ισοφάριση.

Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους, ο Μάντζιος έβαλε κανονικό φορ (Μάνος) και πέρασε στα πλάγια τον Μαντσίνι, βγάζοντας τον Μπερτόγλιο, με αποτέλεσμα ο Άρης να μπει πιο δυνατά και να πιέσει τον Ολυμπιακό για την ισοφάριση.

Στο 51΄ο Άρης έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, με τον Μάνο να πιάνει την κεφαλιά από σέντρα του Σάκιτς, αλλά η μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Η πίεση του Άρη στην εστία του Σα, συνεχίσθηκε, με «όπλο» την αριθμητική υπεροχή, που έγινε πιο έντονη με την είσοδο του Ματέο Γκαρσία, ενώ στα τελευταία λεπτά, ο Μάντζιος έδωσε εντολή να περάσει ως δεύτερο φορ ο Δεληζήσης και να βγαίνουν σέντρες για γκολ με το κεφάλι.

Διαιτητής: Κέλετ (Δανία), Βοηθοί: Χούμελγκααρντ-Σόρενσεν (Δανία), VAR: Πούτρος (Δανία), AVAR: Πετρόπουλος, 4ος: Koυμπαράκης

Οι συνθέσεις: Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Μπα, Παπασταθόπουλος, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (92′ Καμαρά), Εμβιλά, Μπρούμα (46’ Ανδρούτσος), Μασούρας (80’ Ρατζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (88’ Κάιπερς).

Άρης (Α. Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (60’ Ιωάννου), Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Τζέγκο, Σάσα, Γκάμα, Μπερτόγλιο (46’ Μάνος), Μπρούνο Φελίπε (73΄Ματέο Γκαρσία), Μαντσίνι.

Πηγή: Νίκησε ο Ολυμπιακός με 1-0 τον Άρη!