Ο Ολυμπιακός τα έδωσε όλα στην άμυνα στην κανονική διάρκεια και με όπλο την επίθεση, λύγισε στην παράταση τη Μακάμπι με 87-89. Αυτή η νίκη θα δώσει φτερά στα χέρια των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, που εδραιώνουν τη θέση τους στην οχτάδα της Euroleague. Ο Κώστας Σλούκας ήταν εκπληκτικός ξανά με 21 πόντους και 11 τελικές πάσες, ενώ ο κρυφός MVP ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 13 πόντους. Για τους γηπεδούχους ο Σκότι Ουίλμπεκιν (25π.) ήταν μοιραίος με τρεις χαμένες βολές και οχτώ λάθη, αλλά αυτό μάλλον χαροποίησε τους αντιπάλους του.

Άστοχα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο αντίπαλοι και ειδικότερα οι φιλοξενούμενοι. Ο Ολυμπιακός έδωσε τη μπάλα στον Χαραλαμπόπουλο και ο Έλληνας φόργουορντ δεν ήταν κακός. Τ’αντίθετο μάλιστα έδειξε πως έχει θέση ως βασικό μέλος του ροτέισον, εφόσοαν βελτιώσει το θέμα ταχύτητας. Εκείνος που ήταν ζεστός εκτελεστικά ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, όμως οι Έλις και Μάρτιν δεν είχαν μπει καθόλου στο ματς. Ο Ουίλμπεκιν δυστυχώς είχε βρει ρυθμό και το 18-13 ήταν έργο δικό του.

Ο Αμερικανός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και ο Ολυμπιακός δεν είχε αντίδοτο στην περίπτωσή του. Βέβαια οι ερυθρόλευκο έγιναν πιο υπομονετικοί στο παιχνίδι τους (έπαιξε ρόλο η ωριμότητα του Σλούκα) κι εκμεταλλεύτηκαν τους Μακίσικ και Έλις. Η αναμέτρηση δεν ήταν ποιοτική, όμως παρακολουθούσαμε ένα κλασικό ευρωπαϊκό ντέρμπι με πολλές επαφές. Νομίζω πως αν οι Βεζένκοφ, Σλούκας και Σπανούλης γίνουν πιο αποτελεσματικοί από την περιφέρεια, τότε το 40-33 άνετα μπορεί ν’ανατραπεί.

Η αμυντική λειττουργία δούλεψε στην εντέλεια τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και το 40-40 με τρίποντο του Σλούκα ήταν γεγονός. Το τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου έδωσε πνοη στους παίκτες του και καθαρό μυαλό, όμως ο Σλούκας έκανε ότι ήθελε την άμυνα των Ισραηλινών και με δικό του σουτ τριών πόντων, οι Πειραιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ (48-49). Βέβαια η Μακάμπι με την έξοδο του Ουίλμπεκιν έγινε πιο ομαδική, πιο σκληρή και με δύο καλάθια των Χάντερ και Ντόρσεϊ, έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 55-52 και τα πάντα θα ξεκαθάριζαν στα τελευταία δέκα λεπτά.

Η μάχη των δύο ομάδων ήταν πολύ σκληρή, με τον Σλούκα να είναι όλη η επίθεση του Ολυμπιακού και τη Μακάμπι να σκοράρει κυρίως μ’ατομικές ενέργειες των Μπράιαντ και Τζόουνς. Τα λάθη διαδέχονταν το ένα μετά το άλλο και το 61-60 κρατούσε τους πάντες σε αγωνία. Ο Ολυμπιακός μ’ενα σερί 5-0, έκανε το 61-65, όμως μία βολή του Ουίλμπεκιν κι ένα φόλοου του Ζίζτς έγραψε το 64-65 με δύο λεπτά ν’απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά, αφού δύο λάθη σ’άμυνα κι επίθεση, άφησαν τον ηγέτη Ουίλμπεκιν να σκοράρει πέντε πόντους και να δώσει προβάδισμα στη Μακάμπι με δύο πόντους (69-67). Ο Μακίσικ είχε πάθει πυρετό εν κρανίω στο τέλος και νομίζω η βεβιασμένη επίθεσή του, έγειρε σε μεγάλο βαθμό την πλάστιγγα υπέρ των Ισραηλινών. Ευτυχώς ένα καλάθι του Μάρτιν έκανε το 71-69 και με 48 δευτερόλεπτα για τη λήξη, όλα ήταν πιθανά. ‘Ενα αιρμπολ του Καλοϊάρρο και δύο βολές του Βεζένκοφ, έφεραν το ματς στην ισοπαλία, όμως η Μακάμπι είχε μία ολόκληρη επίθεση, ώστε να τελειώσει την υπόθεση-νίκη. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε να κάνει φάουλ, όμως δεν του βγήκε, αφού ο Ντόρσει ευστόχησε στη μία βολή και το ριμπάουντ, πήγε με τη μεριά της Μακάμπι. Ευτυχώς ο Ουίλμπεκιν έχασε τη μία βολή, ο Σλούκας (κέρδισε φάουλ από τον Χάντερ), ευστόχησε και το 73-73 μας έδινε την απόλαυση παράτασης.

Οι Καλοϊάρο και Πρίντεζης αντάλλαξαν καλάθια, όμως με δύο βολές του Σλούκα το 75-78 έδινε ψυχολογία στον Ολυμπιακό. Οι Ουίλμπεκιν και Τζόουνς, απάντησαν μένα 4-0, όμως ο Λαρεντζάκης έγραψε το 79-80 και τα πάντα κρέμονταν σε μία κλωστή. Ο Λαρεντζάκης μ’ένα τρίποντο-μαχαιριά κι άλλο ένα από τον Βεζένκοφ, έκαναν το 81-86 και το φαβορί ξαφνικά απέκτησε ερυθρόλευκο χρώμα. Δυστυχώς μία κακή επίθεση και τέσσερις αναπάντητοι πόντοι από τον Χάντερ, μείωσαν τη διαφορά στον ένα πόντο (85-86) και τώρα όλα τα σενάρια ήταν πιθανά. Ο Λαρεντζάκης ήταν αλάνθαστος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, σ’αντίθεση με τον πιο έμπερο Σκότι Ουίλμπεκιν κι έτσι το τελικό 87-89, έδωσε αφορμή για ξέφρενους πανηγυρισμούς στο στρατόπεδο των Πειραιωτών.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73, 87-89

Πηγή: Το χτύπημα της «κόμπρας» (Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ολυμπιακός 87-89)